2 0
Acıbadem Kurabiyesi

Paylaşmak istediniz sosyal alanı seçiniz:

Veya URL'YI KOPYALAYIN VE PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Malzemeler

200 gram Kavrulmuş Badem
140 gram Yumurta Akı
325 gram Toz Şeker
1/2 tatlı kaşığı Taze Sıkılmış Limon Suyu
Üzeri İçin
8 Adet Çiğ Badem

Acıbadem Kurabiyesi

 • 30 dakika
 • 4 Kişilik
 • Kolay

Malzemeler

 • Üzeri İçin

Tarif

Püf Noktası

Gevreklik kazanması için tek başına kısık ateşte 5 dakika kadar kavurduğunuz badem tozunu, soğuttuktan sonra kurabiye yapımında kullanabilirsiniz.Kurabiyeleri kırmadan, rahat bir şekilde yağlı kağıtlarından ayırmak için; ıslak bir bezin yanı sıra pişirme kağıtlarını su dolu bir tepsi üzerinde kısa süre gezdirebilirsiniz.Hamuru hızlı bir şekilde soğutmak için mermer tezgah üzerine de alabilirsiniz.

 

Pişirme Önerisi

Büyük olarak hazırlayabileceğiniz acıbadem kurabiyelerini, hazır olarak satılan silikon makaron silpatları üzerinde küçük boyutlarda da hazırlayabilirsiniz.

 

Nasıl Yapılır?

 1. Acıbadem kurabiyesi hazırlamak için; kavrulmamış bademleri bir mutfak robotunda çekerek toz haline getirin.
 2. Yumurta akını bir tencerede çatal yardımıyla çırptıktan sonra toz badem ve toz şekeri katın.
 3. Acıbadem kurabiyesi hamurunu oluşturacak karışımı, kısık ateşte 10-12 dakika kadar sürekli karıştırarak pişirin.
 4. Şeker eriyip sıvılaşmaya başlayan kurabiye karışımı bir çırpıcı yardımıyla karıştırdığınız için yeniden koyulaştığında ocaktan alın.
 5. Sıcak olan karışımı geniş bir cam tepsiye aktarıp, aralarda karıştırarak soğutun.
 6. Bir mala ya da spatula yardımıyla karıştırdığınız kurabiye hamuruna limon suyunu katıp, hamurun katılaşmasını sağlayın.
 7. Sıkma poşetine aldığınız hamuru, tabanını yağlı kağıtla kapladığınız fırın tepsisine aralıklı olarak büyük ya da arzuya göre küçük yuvarlaklar halinde sıkın. Sivri kalan üzerlerini pişerken yanmaması için küçük dokunuşlarla düzeltin.
 8. Yeterli sıcaklığa ulaşması için fırını 140 derecede ısıtın. Yaklaşık 10 cm. çapında 8 adet hazırladığınız acıbadem kurabiyelerinin orta kısımlarına kabuksuz çiğ bademleri yerleştirin.
 9. Önceden ısıtılmış fırında, düşük derecede ve orta rafta 30 dakika kadar pişirdiğiniz kurabiyeleri, çatlamaya başlayan üzerlerinin renk alması için 10 dakika kadar 150 derecede pişirmeye devam edin.
 10. Fırından çıkan ve yağlı kağıt üzerinde bulunan kurabiyeleri, ıslak bir mutfak bezi üzerine aldıktan sonra yağlı kağıtlarından ayrılmalarını sağlayın.
 11. Alt kısımları hafif bir şekilde nemlenen her iki kurabiyeyi, birbirine yapıştırıp toplamda 4 adet kurabiye hazırlayın.
 12. Tamamen toz bademle hazırlanan ve mis gibi kokan kurabiyeleri, kapalı bir kapta uzun süre saklayabilir sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.
önceki
Kıyır Kıyır: Üç Malzemeli Un Kurabiyesi
sonraki
Etli Çiğ Köfte